آموزشگاه آرایشگری مردانه جهان مو

دلایل ریزش سکه ای مو چیست؟

دلایل ریزش سکه ای مو چیست؟

ریزش سکه ای مو یا اختلال alopecia areata نوعی بیماری خود ایمنی است که اغلب در افراد زیر 35 سال شکل می گیرد. ریزش موی سکه ای انواع مختلفی دارد و با توجه به شدت آن تقسیم می شود. نوع اول آن تنها موجب ریزش مو در قسمت خاصی از بدن نظیر ریش و یا موی سر می شود. نوع دوم آن، موی سر را به صورت کامل تحت شعاع قرار می دهد و نوع سوم آن موجب ریزش موی سراسر بدن می شود. علت ریزش موی سکه ای تا به امروز مشخص نشده و متخصصان در این رابطه نظریه های گوناگونی ارائه می دهند. در حال حاضر، ژنتیک محتمل ترین حالت ایجاد ریزش مو سکه ای به حساب می آید. در ادامه این مطلب قصد داریم با دلایل ریزش سکه ای مو آشنا شویم با مجله جهان مو همراه باشید.

ریزش سکه ای مو

دلایل ریزش سکه ای مو

همانطور که در پاراگراف قبل اشاره کردیم، علت ریزش موی سکه ای به صورت دقیق مشخص نیست. در این راستا، متخصصان نظریه ها و دلایل گوناگونی را عامل بروز این بیماری در نظر می گیرند. یکی از مهم ترین دلایل ریزش سکه ای مو، ژنتیک است. زیرا طبق تحقیقات جدید، متخصصان به این موضوع پی برده اند که احتمال ایجاد ریزش موی سکه ای در خانواده هایی که حداقل یک شخص مبتلا دارد، به مراتب بیش تر از سایر خانواده هاست. در این تحقیقات ثابت شد که در میان هر 5 فرد مبتلا به ریزش سکه ای مو، حداقل 1 نفر از آن ها در خانواده ای قرار دارد که اقوام آن ها نیز در گذشته به این بیماری مبتلا شده اند. اما چالش بزرگ، یعنی علت ریزش موی سکه ای هم چنان نامشخص است. در ادامه به برخی از دلایل ریزش سکه ای اشاره خواهیم کرد.

اضطراب و استرس

امروزه اغلب پزشکان وجود اضطراب و استرس را علت ریزش موی سکه ای در نظر نمی گیرند. زیرا اعتقاد دارند که بخش عظیمی از دلایل ریزش سکه ای مو، به ژنتیک ارتباط دارد. اما این تمام ماجرا نیست. از سوی دیگر، برخی از پزشکان و متخصصان باتجربه معتقدند که بیماری خود ایمنی alopecia areata (ریزش سکه ای موی سر و ریش) ارتباط مستقیمی با اضطراب و استرس دارد. در سال های گذشته، تحقیقات علمی و دانش روانشناسی تاثیر استرس و عوامل مخرب آن برروی سیستم ایمنی بدن را اثبات کرده اند. همین موضوع موجب می شود تا برخی از پزشکان اضطراب و استرس را یکی از عوامل موثر در شکل گیری این بیماری خود ایمن در نظر بگیرند.

امروزه، پزشکان اغلب در رابطه با مسائل شخصی و مشکلات افراد سوالات زیادی می پرسند. علت این موضوع تشخیص سطح استرس در افراد مختلف است. اگر تشخیص اضطراب و استرس در فرد مبتلا تایید شود، ممکن است بیمار جهت آرامش و رفع استرس به روانشناس و یا روان پزشک ارجاع داده شود. توجه داشته باشید که گزارش های زیادی مبنی بر درمان ریزش موی سکه ای پس از کاهش استرس و مراجعه به روانشناس گزارش شده است.

علت ریزش سکه ای مو

کمبود ویتامین D

شاید برای شما هم عجیب باشد که کمبود ویتامین D چه ارتباطی با ریزش سکه ای مو دارد؟ طبق آخرین تحقیقات علمی، اغلب مبتلایان به بیماری خود ایمنی ریزش سکه ای، با کمبود شدید ویتامین دی همراه بودند. به همین علت، بسیاری از متخصصین کمبود ویتامین D را یکی از دلایل ریزش سکه ای مو در نظر دارند. توجه داشته باشید که میزان ویتامین دی بدن به سادگی از طریق آزمایش چکاپ مشخص می شود.

نژاد (ژنتیک)

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، ژنتیک و نژاد عامل اصلی alopecia areata محسوب می شوند و اغلب متخصصان علت شکل گیری آن را نژاد افراد می دانند. امروزه تحقیقات گسترده ای در رابطه با تاثیر نژاد و ژنتیک در بیماری ریزش سکه ای مو شکل گرفته است. طبق این تحقیقات زنان غرب اروپا در مقایسه با زنان آمریکای شمالی امکان مبتلا شدن بیشتری به این بیماری دارند. از سوی دیگر، افرادی که در آسیا و آسیای شرقی زندگی می کنند، به مراتب احتمال ابتلا کمتری نسبت به سایر مردم جهان به این بیماری دارند.

مواد شیمیایی (لوازم آرایشی)

بدون شک استفاده از لوازم آرایشی غیر استاندارد و ارزان قیمت نیز یکی از دلایل ریزش موی سکه ای محسوب می شود. برخلاف باور عموم و تصاویر موجود در رسانه ها، بخش عظیمی از مبتلایان به این بیماری، بانوان هستند. یکی از دلایل رایج و ابتلا این افراد به ریزش سکه ای مو، استفاده مکرر از مواد شوینده شیمیایی و یا لوازم آرایشی غیراصل اعلام می شود. توجه داشته باشید که این موارد به صورت کامل اثبات نشده اند. در نتیجه نمی توان به صورت قاطع این موارد را علت ریزش موی سکه ای در نظر گرفت.

درمان ریزش موی سکه ای

درمان ریزش موی سکه ای

در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای ریزش موی سکه ای وجود ندارد. اما برخی از درمان ها توسط پزشکان توصیه می شوند که رشد مجدد موها را تسریع می کنند. رایج ترین شکل درمان ریزش سکه‌ ای استفاده از کورتیکو استروئیدها است که داروهای ضد التهابی قوی به شمار می آیند که می توانند سیستم ایمنی را سرکوب کنند. کورتیکو استروئیدها اغلب به شکل موضعی به ناحیه مربوطه تزریق می شوند. همچنین از پمادهای حاوی این ماده هم می توان استفاده نمود. جهت درمان ریزش موی سکه ای از تزریق آمپول کورتون رقیق شده نیز استفاده می کنند. کورتون هایی که می توانند استفاده شوند عبارتند از: آمپول تریامسینولون، هیدروکورتیزون، تریا مسینولون استونید و هگزاستوناید. معمولا 4 هفته که از تزریق آمپول کورتون می گذرد، رشد مجدد موها در ناحیه مربوطه دیده می شود. (منبع)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *