آموزشگاه آرایشگری مردانه جهان مو

کراتین سرد

کراتین سرد

کراتین نوعی پروتئین مغذی و تاثیرگذار در موی سر است که موجب نرمی و لطافت مو می شود. انجام کراتینه مو اغلب برای افرادی که موی آسیب دیده، وز و فر دارند توصیه می شود. چرا که این افراد با کمبود کراتین مو مواجه هستند. کراتینه کردن مو به روش های مختلفی انجام می شود. امروز در مجله جهان مو قصد داریم با کراتین سرد آشنا شویم. کراتین سرد یکی از روش های کراتینه موی سر محسوب می شود که برای موهای آسیب دیده و ضعیف مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده از کراتینه مو برای آقایان و بانوان انجام می شود. اما اغلب افرادی که از کراتین سرد استفاده می کنند، بانوان هستند.

چرا که بانوان به دلیل استفاده زیاد از دکلره و رنگ های شیمیایی، بیشتر در معرض آسیب دیدگی های موی سر قرار می گیرند. استفاده از کراتین سرد موجب می شود بانوان بدون نیاز به کوتاهی، موهای شکننده را ترمیم کنند. ترمیم مو های آسیب دیده یکی از بزرگترین دغدغه های بانوان به حساب می آید. در ادامه این مطلب قصد داریم به مباحث مربوط به کراتین سرد بپردازیم و با این پروتئین مفید آشنا شویم؛ با ما همراه باشید.

کراتین سرد

کراتین سرد چیست؟

به طور کلی، کراتینه کردن مو به دو روش کراتین سرد و کراتین گرم انجام می شود. کراتین گرم اغلب برای لَخت و صاف کردن مو مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع کراتینه مو، به وسیله اتو مو و سشوار به همراه درجه حرارت بالا انجام می شود. در نتیجه، استفاده از کراتین گرم برای موهای آسیب دیده توصیه نمی شود. این نوع کراتینه اغلب برای رفع موج و فر مو مورد استفاده قرار می گیرد. در مقابل، کراتین سرد یکی از بهترین روش های جلوگیری از ریزش مو محسوب می شود.

در کراتین سرد خبری از درجه حرارت بالا و اتو کردن مو نیست. این روش تنها به وسیله سشوار با درجه حرارت بسیار ملایم و مواد کراتینه سرد انجام می شود. استفاده از کراتین سرد برای موهای آسیب دیده ناشی از دکلره، موهای ضعیف و شکننده، موهای وز و موهای خشک مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده پروتئینی تاثیر بسزایی در سلامت موی سر دارد و نتیجه آن در همان ساعات اول به خوبی قابل مشاهده است.

کراتینه سرد مو چگونه انجام می شود؟

همانطور که در پاراگراف قبل اشاره کردیم، کراتینه سرد مو برخلاف کراتینه گرم، بدون نیاز به اتو مو و درجه حرارات بالای سشوار انجام می شود. هدف از انجام کراتینه سرد، تقویت و حفظ سلامت موی سر است، در نتیجه استفاده از اتو مو و سشوار داغ ممنوع است. گرمای بیش از حد اتو مو برای موهای آسیب دیده به شدت مضر است و موجب می شود سلامت مو علاوه بر اینکه بهبود پیدا نکند، آسیب بیشتری نیز ببیند. کراتین سرد ابتدا با شست و شوی مو آغاز می شود. در قدم اول موی سر باید به خوبی پاکیزه شود. برای قدم دوم، مواد کراتینه سرد (شامپو، کرم، سرم) به آرامی برروی موی سر قرار می گیرد.

در این مرحله، مواد کراتینه باید به خوبی برروی تمام تارهای موی سر قرار بگیرد. در مرحله بعدی، مواد کراتین سرد به مدت 5 الی 10 دقیقه به وسیله ماساژ روی سر قرار می گیرد. سپس با استفاده از کلاه های مخصوص، موی سر برای 20 الی 30 دقیقه استراحت خواهد کرد. سپس، موی سر به خوبی شسته شده و با استفاده از سشوار با درجه حرارت ملایم، خشک می شود. توجه داشته باشید که استفاده از سرم آبرسان پس از کراتینه سرد می تواند تاثیر بسزایی در نتیجه داشته باشد. پس از انجام این مراحل، کراتینه سرد مو با موفقیت به اتمام می رسد.

کراتینه سرد

مزیت های کراتین سرد مو

  • موجب تثبیت رنگ مو می شود.
  • به سلامت مو و تقویت آن کمک می کند.
  • موجب افزایش آبرسانی و رطوبت در موها می شود.
  • هزینه آن بسیار مناسب است (نسبت به کراتینه گرم).
  • از ریزش مو جلوگیری می کند.
  • به درمان موهای وز، دوشاخه و موخوره دار کمک می کند.
  • احیا موهای شکننده ناشی از دکلره. (ترمیم و تقویت موهای شکننده)

احیا و ترمیم موی سر به وسیله کراتینه مو

یکی از روش های احیا و تقویت موها انجام کراتین سرد است. این روش در مدت زمانی کوتاه می تواند آسیب های ناشی از دکلره و رنگ های شیمیایی را از بین ببرد و جانی تازه به موهای شکننده ببخشد. این روش با روش های آسیب زا کراتینه مو تفاوت داشته و نسبت به روش های مشابه، نتایج موفقیت آمیزتری دارد. درصد رضایت مندی متقاضیان این شیوه از تقویت موها نیز نسبت به شیوه های پیشین بیشتر است. به طور کلی، عمده افرادی که از کراتین سرد استفاده می کنند، بانوان هستند.

این دسته از افراد به دلیل رنگ های غیراستاندارد و دکلره های درجه بالا، دچار ریزش موی سر می شوند. در نتیجه رنگ های جدید به خوبی برروی موی سر آن ها تثبیت نمی شود و ریزش شدید مو پیدا می کنند. ترمیم موی سر دکلره شده به وسیله کراتین سرد، رایج ترین روش احیا موی سر محسوب می شود. این روش در اغلب موارد نتیجه مطلوبی دارد و موجب می شود افراد بدون نیاز به کوتاهی موی سر، مجددا از دکلره و رنگ مو استفاده کنند. (منبع)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *