آموزشگاه آرایشگری جهان مو

چگونه با رعایت بهداشت در آرایشگاه از انتقال بیماری ها جلوگیری کنیم؟

رعایت بهداشت در آرایشگاه از اصول اولیه ای است که هر آرایشگر با تجربه ای به آن آگاهی دارد. آرایشگاه مردانه و زنانه یکی از پر خرطرترین اماکن در اپیدمی بیماری ها هستند. به خصوص در این ایام که کرونا ویروس در سطح بین المللی و حتی داخل کشور شیوع پیدا کرده، بهداشت آرایشگاه ها اهمیت دو چندانی پیدا کرده است. لوازم و تجهیزات آرایشگاه همگی می توانند عامل انتقال ویروس به افراد باشند اما چاره چیست؟ اصلاح و پیرایش بخشی از نظافت شخصی است که نمی توان مدت زیادی آن را نادیده گرفت.

حفظ بهداشت در آرایشگاه

این موضوع از دو جنبه حایز اهمیت است. اولین نکته مربوط به نظافت و ضد عفونی لوازم موجود در آرایشگاه دارد. تیغ، موچین، حوله، برس و دیگر لوازم کار در آرایشگاه می بایست به صورت مناسب ضد عفونی شوند تا از گسترش بیماری های میکروبی، ویروسی، قارچ پوستی و کرونا جلوگیری شود. آیا می دانستید قوانین سخت گیرانه ای برای رعایت بهداشت در آرایشگاه ها اعمال می شود؟ عدم رعایت این قوانین نجر به پلمپ آرایشگاه از سوی نهادهای ذیربط می شود. معمولا قبل از شروع کار همه وسایل با الکل و مواد ضد عفونی کننده تمیز می شود. همه آرایشگاه ها موظف به رعایت این موارد هستند:

بهداشت در آرایشگاه

ضد عفونی کردن قیچی و قیچی پیتاژ ، دسته تیغ شانه و ماشین پس از هر بار اصلاح – ضد عفونی وسایل پلاستیکی با میکروتن انجام می شود ولی برای ضد عفونی وسایل فلزی استفاده از چراغ الکلی الزامی است.

قبل از بستن پیشبند از یک لایه دستمال کاغذی برای جلوگیری از انتقال بیماری های پوستی استفاده شود. پیش بندهای یکبار مصرف و مخصوص به هر مشتری در این مورد ارجحیت دارد.

محیط آرایشگاه دارای تهویه مناسب باشد تا بوی مواد شیمیایی و رنگ مو و … از محیط خارج شود.

استفاده از روپوش کار تمیز برای کارکنان و پیش بندهای رنگ روشن برای مشتری الزامی است..

تمیز کردن سطوح و گند زدایی به صورت صحیح برای همه سالن ها انجام شود.

ضد عفونی کردن محیط و صندلی و تجهیزات سالن بعد از خروج مشتری در پیشگیری از گسترش بیماری توصیه می شود.

رعایت بهداشت در آرایشگاه

حفظ بهداشت در آرایشگاه از سوی مشتری

تمیز نگاه داشتن آرایشگاه و لوازم و تجهیزات آن به تنهایی نمی تواند از شیوع بیماری جلوگیری کند. مراجعه کننده ها هم باید مواردی را رعایت کنند تا احتمال ابتلا به بیماری های ویروسی وجود نداشته باشد. بهتر است همیشه به آرایشگاهی مراجعه کنید که از قبل کارکنان آن را می شناسید. در مواقعی که آرایشگاه خلوت است برای انجام اصلاح سر و صورت و ریش به آرایشگاه بروید. مکان های شلوغ احتمال ابتلا به کرونا را افزایش می دهد.

از دست دادن با افراد در آرایشگاه و دیگر مکان های عمومی خودداری کنید.

هنگام خروج از منزل حتما اسپری ضد عفونی با خود همراه داشته باشید.

هنگام مراجعه به آرایشگاه لوازم شخصی خود را همراه داشته باشید( حوله، تیغ، ماشین اصلاح و …)

از مواد آرایشی که مستقیما با چشم دهان در تماس است تا ریشه کن شدن بیماری، استفاده نکنید.

پس از بازگشت به منزل لباس ها را شسته و حتی الامکان حمام کنید.

آخرین مطالب