آموزشگاه آرایشگری جهان مو

تاریخچه‌ای از آرایش مردانه

اگر از مردهایی که تا به حال آرایش نکردند بخواهید یک وسیله آرایشی انتخاب کنند، نود درصد مواقع خط چشم انتخاب آنهاست. این نشان‌دهنده قدرت تاثیر جانی دپ و کیت ریچاردز در دنیای امروزه هست، اما جالب است بدانید آرایشگری مردان با دزدان دریایی کارائیب شروع نشده. همانطور که میلیون‌ها سال از حضور انسان در کره زمین می‌گذرد، آرایش مردانه هم از تاریخ طولانی‌ای برخوردار است. و همین جمله خود توضیح می‌دهد که چرا ما از شنیدن آرایش مردان در دنیای معاصر، اینقدر تعجب می‌کنیم!

آرایش

The Bob! –بازگشت دهه نود

اولین سندی که نشان می‌دهد آرایشگری مردان امری عادی بوده به آسیا برمی گردد: سه هزار سال قبل از میلاد. مردان و زنان در چین و ژاپن باستان از صمغ، ژلاتین و تخم مرغ برای رنگ کردن ناخن‌های دست استفاده می کردند. این سبک از آرایش وسیله مشخص شدن جایگاه اجتماعی افراد بوده. اگر می‌توانستیم چند هزار سال به عقب برگردیم، مورد مشابهی را در سرزمین‌های غربی می‌بینیم. آرایشگری مردم آن زمان برای. جنگجوهای بریتانیای باستان  صورت خودشان را به رنگ آبی نیلی درمی‌اوردند تا به عنوان مردمان غیرسلتی انگلیس، از رومی‌ها مشخص باشند. رومی‌های اصیل هم عادت داشتند موهای خودشان را رنگ کنند. دلیل این کار اعتقاد رایج آن زمان بود که رنگ کردن مو از طاسی زودرس جلوگیری می‌کند. (تصور کنید!) مو و صورت انجام می‌شد. همچنین گریم داماد در مراسم عروسی اتفاق عجیبی نبوده است.

کشف شده لوئی هشتم اولین کسی بوده که کلاه گیس استفاده کرده (کسی که در بیست و سه سالگی تمام موهای خود را از دست داد و به همین خاطر با تمام قوا سعی در ترویج کلاه گیس داشت). دلقک‌ها، پیروان مد و افراد خارجی که در بریتانیا زندگی می کردند هم از او پیروی کردند.

آرایشگری و تاثیرات سینما

اختراع سینما نقطه تحول استفاده آرایشگری مردانه بود. موهای روغن‌خورده و فرق کلارک گیبل برای تعداد زیادی از جوان‌ها جذاب بود. همینطور فیلم های کمی وجود داشت که الویس پریسلی و جان تراولتا بدون شانه یا روغن مخصوص برای مرتب کردن مو در آنها ظاهر بشوند. افرادی که تبلیغات رو در دست داشتند متوجه شدند فرصت بزرگی برای استفاده به دست آوردند. صنعت آرایشگری روز به روز متنوع‌تر و بزرگ‌تر شد. تبلیغات شدت بیشتری پیدا کردند و اینطور شد که نیمی از بازار مصرف مواد آرایشی رو تشکیل دادند.

آرایش

و سرانجام، آرایش

حالا در مدل موهای 2019 ما مردهایی را می‌بینیم که خودشان را آرایش می‌کنند، مردهایی که فروشنده مواد آرایشی هستند و مردهایی که درباره آرایش و آرایشگری در وبلاگ ها و مجلات می‌نویسند. نیازی نیست که به نابغه‌هایی مثل کوین آکوین و وی بندی اشاره کنیم. امروز، مردها و آرایشگری جدایی‌‌ناپذیر به نظر می‌آیند.

اگر تا به حال عکاسی حرفه‌ای انجام داده باشید، حتما متوجه شدید که گریم سینمایی مردها برای ادیت عکس‌، یک چالش جدی به حساب میاد- چون مرز بین یک تصویر طبیعی و تصویر رنگ‌آمیزی شده بسیار ظریف هست. نکته مهم دیگر هم متعادل‌سازی چهره می‌باشد. اما همانطور که مرزهای کلیشه‌ بین آرایشگری زنانه و مردانه چندین دهه قبل برداشته شده. امروز تصویرهای بسیار زیبایی رو می‌بینیم که توسط مدل‌های مرد گرفته شدند. مردها قلمروی آرایشگری رو به خود اختصاص دادند و هر روز رکوردی جدید ثبت می‌کنند. 

نکته پایانی درباره آرایشگری مردانه:‌ بهتر است بدانید اسکندر کبیر در ادبیات کهن برای آرایش کردن مسخره شده. فردی که در جنگ‌ها شکست‌ناپذیر بود و بزرگترین امپراطوری باستان را بنیان گذاشت!

آرایش