آموزشگاه آرایشگری جهان مو

چرا موها چرب می شوند؟ بررسی دلایل چرب شدن موی سر

در حالت طبیعی فولیکول های بافت پوست سر و غدد سبابه ماده ای روغنی ( سبوم) ترشح می کنند. این ماده موجب مرطوب ماندن پوست و موی سر شده و از خشکی آن جلوگیری می کند. در برخی از افراد ترشح این ماده روغنی بسیار زیاد است تا جایی که موها بسیار چرب و بد حالت دیده می شود. با آگاهی از علت چرب شدن مو در افراد می توان نسبت به ارائه راه حل برای برطرف شدن مشکل اقدام کرد. برخی از دلایل چرب شدن موی سر اینها هستند:

نقش هورمون ها در چربی پوست و موی سر

در طول دوران زندگی هورمون ها دچار تغییر می شوند. افزایش هورمون ها منجر به بالا رفتن سطح سبوم و ماده روغنی در پوست سر شده و موها دچار چربی بیشتری می شوند. برای مثال در دوران بلوغ، سطح هورمون ها در بدن بالاتر می رود و امکان چرب شدن موی سر نیز وجود دارد. استرس نیز یکی از عوامل مهم در تولید هورمون آندروژن است که موجب ترشح بیشتر ماده روغنی در پوست سر می شود. بدهی است با رفع این مشکلات، وضعیت پوست سر به حالت عادی بر می گردد.

علت چرب شدن موی سر

دلایل چرب شدن موی سر : شانه و برس آلوده

شاید حتی تصورش را هم نمی کنید که چه نوع آلودگی هایی از شانه و برس به موی سر منتقل می شود. حتی دست های آلوده فرد نیز می تواند موجب انتقال آلودگی به پوست سر و موها شود. تماس هر گونه شی آلوده با پوست و مو خطر ابتلا به بیماری ها و مشکلات پوست و مو را به همراه دارد. برای جلوگیری از این مشکل، سالن ها و آرایشگاه های تمیز و با کیفیت تر را انتخاب کنید. تجهیزات آرایشگاه نقش مهمی در آلودگی موی سر دارد. رعایت بهداشت در آرایشگاه ها موضوع مهمی است.

البته برس کشیدن بیش از حد موها نیز می تواند ترشح ماده روغنی پوست سر را افزایش دهد. اگر عادت دارید روزانه چندین بار موها را شانه کنید، احتمالا در خطر چرب شدن بیش از حد موها قرار دارید. قبل از اینکه مشکل حادتر شود، عادت شانه زدن دائمی موها را ترک کنید.

برخی از افراد عادت دارند که زیاد به موهای خود دست می زنند. اینکار موجب انتقال آلودگی ها از دست به موی سر شده و در نهایت موی سر را چرب و بد حالت نشان می دهد.

دلایل چرب شدن موی سر

شستشوی زیاد از دلایل چرب شدن موی سر

بسیاری از افراد تصور می کنند که با شستن زیاد موها می توانند چربی اضافی پوست سر و موها را کاهش دهند. در واقع موضوع به همین سادگی ها نیست. وقتی موها بیش از حد با شامپو شستشو داده شوند، چربی طبیعی پوست سر از بین می رود. به این ترتیب پوست تحریک شده و مجبور به تولید سبوم ( چربی) می شوند. به این ترتیب هر چه موها را زیادتر تمیز کنید تولید چربی پوست سر هم بیشتر می شود و این چرخه همینطور ادامه دارد.

  • راه های جلوگیری از چرب شدن موی سر
  • از شامپو ملایم و روزانه برای شستن موها استفاده کنید
  • از اتو کشیدن، براشینگ و هر نوع دستکاری زیاد موها خودداری کنید
  • موهای چرب را با آب داغ شستشو ندهید این کار موجب باقی ماندن کف در سر! و افزایش چربی پوست سر می شود.

اشتراک گذاری

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter