معرفی و آموزش کار با انواع قیچی پیتاژ

پیتاژ اصطلاحی در فنون آرایشگری است که به سبک خاصی از خرد کردن موها اشاره دارد. این تکنیک در صورتی که توسط آرایشگر با تجربه اجرا شود نقش موثری در شکل ظاهری و حجم موها دارد. پیتاژ مو برای افرادی که حجم موهای زیادی دارند و یا دارای موهای کم حجم هستند، قابل اجرا است. برای اجرای این تکنیک از نوعی قیچی مخصوص به نام قیچی پیتاژ استفاده می شود.

با استفاده از این قیچی می توان رد کوتاهی مو و قیچی را حذف کرد. البته ابزارهای ساده دیگری هم مورد استفاده آرایشگرها در پیاده سازی پیتاژ مو هستند ولی انواع قیچی پیتاژ کاربرد بیشتری در این مورد دارد. به این ابزار قیچی اره ای یا قیچی اسکراب یا قیچی تکسچرازینگ نیز می گویند. در بازار دو نوع قیچی برای پیتاژ موها استفاده می شود.

الف- قیچی هایی دارای یک طرف تکسچر یا اره ای

تنها یکی از تیغه ها دارای حالت اره مانند است و قابلیت برش موی سر را دارد. شکل این ابزار با قیچی های ساده آرایشگری تفاوت دارد.

ب- قیچی های دو طرفه تکسچر با اره دو طرفه

با کمی تفاوت شباهت زیادی به قیچی های دیگر دارد. بر روی هر دو تیغه این ابزار، اره یا همان تکسچر برنده وجود داد.

با کمک همین ابزار ساده یک توان یک کوتاهی موی ایده آل را برای هر فرد اجرا کرد. نوع به کارگیری این قیچی ها متفاوت است و نتیجه ای که پس از اصلاح مو به دست می آید نیز کاملا فرق دارد.

قیچی پیتاژ

قیچی پیتاژ دو طرف تکسچر چه کاربردی دارد؟

این قیچی دارای تکسچر دو طرفه است و برای کوتاهی موی کلاسیک استفاده می شود. اگر آرایشگر بخواهد حجم مو را در حد کمی کاهش دهد از این وسیله استفاده می کند. با این قیچی ها می توان حجم موها را تا 25 درصد کاهش داد. بنابراین انتظار تغییر بسیار زیادی را نمی توان داشت ولی همین مقدار نیز در شکل ظاهری موها به خوبی دیده می شود. در صورتی که هدف کاهش موی بیشتری باشد باید از ابزار دیگری استفاده کرد

قیچی پیتاژ یک طرف تکسچر چه کاربردی دارد؟

یک طرف این ابزار قیچی معمولی و یک طرف دیگر تکسچر ( اره) کار شده است. فاصله استاندارد بین تکسچرها بین 16 تا 4 صدم میلیمتر است. با استفاده از این وسیله می توان بیش از 50 درصد موها را حجم گیری کرد. در مدل های فشن کوتاهی مو قیچی یک طرف تکسچر پیتاژ بیشترین کاربرد را دارد. نتیجه کار با این ابزار نوعی پیتاژ خطی است زیرا فاصله تکسچرها مساوی بوده و یک برش صاف از مقطع موها زده می شود. نوک مو به حالت گردبر در می آید و چنانچه اندازه موها خیلی کوتاه باشد نوک آن به شکل سوزنی دیده می شود.

نتیجه کار پیتاژ بستگی به مهارت آرایشگر دارد. نحوه کار به گونه ای است که هیچ سایش، کشش یا پرتابی با قیچی روی موها انجام نمی شود بلکه کاملا سطح مقطع به صورت برش خورده در می آید. به این ترتیب بعد از کات کردن موها دو تیغه به هم می رسند و باید حرکت بعدی را انجام داد. هر حرکت باز و بسته شدن قیچی منجر به برش خواهد شد.

اشتراک گذاری

Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter

مطالب پر بازدید

همه مطالب